🤔 Коли дитина порушує правила і кордони, поводиться не так, як очікують дорослі, важливо заохотити її до виконання правил. Покарання можуть дати короткочасний ефект. Якщо Ви бажаєте закріпити добру поведінку дитини, дотримуйтеся таких рекомендацій:
✅ Якщо дитина збуджена чи/або проявляє агресію, м’яко зупиніть її і попросіть сісти. Обговоріть ситуацію. Поговоріть про причини і розкажіть про можливі наслідки.
✅ Формулюйте вимоги до дитини у позитивній формі: “зупинись” замість “не біжи”, “припини штовхатися” замість “не штовхайся”, “говори тихіше” замість “не кричи”.
✅ Дітям подобаються чіткі і зрозумілі правила. Їм потрібна послідовність. Якщо встановлюєте правило, не змiнюйте його впродовж дня/тижня.
✅ З кожного правила бувають виключення. Наголосіть, коли робите виключення, і чому ви його робите саме зараз.
✅ Важливо, щоб усі дорослі в родині (батьки, бабусі, дідусі) ставили до дитини однакові вимоги. Дитині непросто призвичаїтися до дисципліни, коли один дорослий щось забороняє, а інший нехтує цю заборону. Непослідовність дорослих дизорієнтує дитину.
✅ Розуміння наслідків своєї поведінки формується у дитини поступово. Обговорюйте з дитиною поведінку героїв казок, мультфільмів, оповідань.
✅ Хваліть дитину за хорошу поведінку і обговорюйте з нею наслідки її вчинків та непослуху.
✅ Зберігайте емоційний зв’язок. Якщо ви не схвалюєте поведінку дитини, попри все будьте поряд з нею. Дитина повинна відчувати себе в безпецi.